

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”
Konfucjusz
Powszechnie wiadomo, iż dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.
OPIS INNOWACJI
Tworząc innowację pedagogiczną, wychodzę naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców mając jednocześnie świadomość, iż obowiązkiem nauczyciela jest rozbudzenie ciekawości u dziecka oraz zachęcenie do poznawania otaczającego go świata.
Dzieci czerpią wiele radości z poszukiwań, eksperymentów i obserwacji. Z badań psychologii rozwojowej wynika, ze dzieci w wieku przedszkolnym wchodzą w drugi etap zadawania pytań, zaczynając je najczęściej od słów „dlaczego ? ”lub „czemu ? ” Przy pomocy poglądowych eksperymentów można wspólnie z wychowankami poszukiwać odpowiedzi na te pytania, nawet jeśli zahaczają one o dziedziny pozornie trudne jak fizyka lub chemia.
Podczas zabaw badawczych i eksperymentów, dzieci w urozmaicony sposób zdobywają wiedzą i nabywają doświadczeń: potrząsanie przedmiotami, przelewanie płynów, napełnianie pojemników rozwija ich koordynacje manualno-wzrokową a wspólne wykonywanie zadań kształtuje również umiejętności społeczne przedszkolaka. Duże znaczenie ma także doskonalenie kompetencji językowych przedszkolaka, które rozwijają się podczas opisywania przez dzieci zaobserwowanych zjawisk. Głównym założeniem innowacji jest zachęcanie dzieci do aktywnego poznawania świata.
CELE INNOWACJI:
Celem głównym innowacji „Żywioły – zabawy badawcze w przedszkolu” jest rozwijanie aktywności poznawczej dziecka przez organizowanie warunków do prowadzenia działań badawczych i rozwijania zainteresowań poznawczych oraz czerpania radości i satysfakcji z uczestnictwa w życiu przyrody. W tym celu troszczyć się będę, aby planowane zabawy były ciekawe i aby pobudzały dziecko do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania.